Kotły olejowe

Kotły olejowe od dawna są popularne na naszym rynku między innymi ze względów bezpieczeństwa. Zapewniają taki sam komfort ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody jak kotły na gaz czy paliwa stałe. Niestety, do niedawna konkurencyjny cenowo olej opałowy, dzisiaj jest paliwem stosunkowo drogim a dodatkow koszty związane z przygotowaniem kotłowni (magazyn paliwa – zbiornik dostarczający paliwo do kotła. Jeśli pojemność zbiornika nie przekracza 1 m3, można go postawić w tym samym pomieszczeniu co kocioł. Trasa olejowa – instalacja paliwo od zbiornika do kotła, wanna – zbiorniki jednopłaszczowe wymagają dodatkowego zabezapieczenia przed wyciekiem paliwa – wymurowanej tzw wanny w której zbiornik będzie usytuowany). Paliwo – olej opałowy lekki jest ogólnie dostępny nawet na stacjach paliw co ogranicza monopolizację dostawcy opału a to jest akurat bardzo pozytywnym zjawiskiem.

Kotłownie olejowe powinny spełniać odpowiednie wymogi budowlane oraz instalacyjne – mieć kubaturę nie mniejszą niż 8 m3, wysokość zaś min. 2,2 m.
Nowoczesne kotły olejowe nie odbiegają parametrami od urządzeń gazowych, są w pełni zautomatyzowane, bezobsługowe i ekonomiczne. Wymagają jednak – o czym trzeba zawsze pamiętać – tak jak samochód – paliwa dobrej jakości i najlepiej od jednego sprawdzonego dostawcy. Wybór rodzaju kotła olejowego jest jak w przypadku gazowych bardzo zróżnicowany: Od stojących (jedno- i dwufunkcyjnych), wiszących jednofunkcyjnych oraz ze zbiornikiem CWU, a także kondensacyjnych – uważanych za najefektowniejsze.

Współpraca